Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Witamy na naszej stronie internetowej

ZZG w Polsce to organizacja związkowa, która od ponad 100 lat broni i reprezentuje interesy pracowników branży wydobywczej. Jest to ruch zrzeszający osoby zatrudnione w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach soli, siarki, piasku, przedsiębiorstwach surowców chemicznych i skalnych, zakładów energetyki przemysłowej oraz zakładów robót górniczych.

Jesteśmy jednym z wiodących podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Nasi przedstawiciele czynnie uczestniczą w pracach Europejskiej Komisji Dialogu Społecznego oraz Komisji Polityki Przemysłowej.

Organizacja zakładowa działająca przy PG Silesia (dawniej KWK Silesia) założona została w 1992 roku.

PG Silesia
 

Archiwum Aktualności - Rok 2014

Zabawa „Barbórkowa” 2014

8.12.2014

W dniu 06.12.2014 w Sali Złota Korona w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się 21 Zabawa Górnicza zorganizowana przez Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG „Silesia” dla pracowników P.G.„SILESIA” z okazji „Barbórki”. Wraz ze ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” bawiło się 200 osób.

Pierwsi goście przybyli po godz.18.00. Przybywających gości witała Górnicza Orkiestra Dęta.

O godzinie 19.00 przewodnicząca ZZG w Polsce przy PG „Silesia” Mariola Miodońska złożyła wszystkim życzenia barbórkowe. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy pamięć poległych na posterunku pracy górników. Potem orkiestra dęta odegrała Hymn Górniczy.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku bawiono się wyśmienicie. Zabawa Górnicza trwała do wczesnych godzin rannych.

Zabawa Barbórkowa 2014
 
 

Pomnik „Barbórka”

3.12.2014

W dniu 3.12.2014 r. z okazji zbliżającej się „Barbórki” w hołdzie pamięci dla poległych na posterunku pracy górników (w 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników KWK „Silesia” a w 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników KWK „Silesia”) wiązanki kwiatów złożyli Zarząd, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem
 
 

Babski Comber

1.12.2014

W dniu 28.11.2014 r. w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Babski Comber zorganizowany przez ZZ Kadra, ZZG w Polsce i NSZZ Solidarność dla pracownic P.G. „SILESIA”.

Babskie biesiady  mają długą i bogatą tradycję a ich historia ściśle związana jest nie tylko ze Śląskiem, jak mogłaby sugerować już sama nazwa, ale także z regionem Małopolski. Okazuje się bowiem, że Babski Comber to stara krakowska tradycja, którą obchodzono tam w czas ostatkowy.

Słowo comber – combrzyć  pochodzące z języka niemieckiego oznacza po prostu swawolenie. Obchody owego babskiego święta dawniej miały bardziej szalony charakter. Bowiem niewiasty przebierały się w barwne stroje, tańcząc i głośno śpiewając ruszały na łowy – zwierzyną stawali się oczywiście mężczyźni... 

Turniej w Wieliczce
 
 

Turniej piłki nożnej w Wieliczce

14.11.2014

W dniu 7.11.2014 r. w Kopalni Soli w Wieliczce odbył się XIX Barbórkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Związku Zawodowego Górników w Polsce – Wieliczka 2014.

W Turnieju wzięło udział 12 drużyn reprezentujących kopalnie węgla kamiennego tj.: KWK „Ziemowit”, KWK „Jankowice”, LW „Bogdanka” SA, KWK „Marcel”, KWK „Chwałowice”, KWK „Pokój”, KWK „Knurów”, KWK „Wujek”, PG „SILESIA”, KWK „Wieczorek”, KWK „Sośnica-Makoszowy” Ruch „Makoszowy”, KS „Wieliczka” S.A.

Zaangażowanie wszystkich drużyn było olbrzymie. I miejsce zdobyła drużyna KWK „Knurów”.

Drużyna P.G .”SILESIA” po wspaniałej grze zajęła VII miejsce. Nagrody i dyplomy zwycięskim drużynom wręczał m.in. Prezes P.G. „SILESIA” Michal Herman.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za zaangażowania i grę fair play.

Turniej w Wieliczce
 
 

Turniej Piłki Nożnej

3.11.2014

W dniu 7.11.2014 r. odbędzie się XIX Barbórkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej w KS Wieliczka.

W turnieju wezmą udział drużyny z 12 kopalń. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Regulamin do pobrania:

Regulamin

Turniej w Wieliczce
 
 

35 rocznica tragicznego wypadku

30.10.2014

W dniu 30.10.2014 mija 35 rocznica tragicznego wypadku w KWK "Silesia".

W 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników.

Dziś pod pomnikiem w hołdzie pamięc dla poległych na posterunku pracy górników wiązanki kwiatów złożyli Zarząd, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

35 rocznica tragicznego wypadku

35 rocznica tragicznego wypadku

35 rocznica tragicznego wypadku

35 rocznica tragicznego wypadku
 
 

Zawody wędkarskie 2014

5.10.2014

5.10.2014 r. nad stawem Kopalniok odbyły się zawody wędkarskie z okazji otwarcia nowej rybaczówki, których organizatorem było Górnicze Stowarzyszenie Wędkarskie.

W zawodach wzięło udział ok. 200 wędkarzy. I miejsce zdobył Andrzej Latawiec.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami.

Dla zdobywcy I miejsca ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” ufundował Puchar Przewodniczącej ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” i symboliczną wędkę.

Uczestnicy otrzymali też liczne nagrody, których fundatorem było Górnicze Stowarzyszenie Wędkarskie. Nagrody uczestnikom zawodów wręczał Burmistrz Miasta Czechowice-Dziedzice Marian Błachut

Zawody Wędkarskie
 
 

Manifestacja

1.10.2014

1.10.2014 r. w Warszawie pod gmachem Sejmu podczas expose premier Ewy Kopacz manifestowało ok. 2 tys. górników przeciwko katastrofalnej sytuacji w polskim górnictwie. W manifestacji wzięli udział pracownicy kopalń i zakładów górniczych, członkowie wszystkich związków zawodowych działających w górnictwie. Manifestacja była manifestacją pokojową. ZZG w Polsce był jedną z najliczniejszych reprezentacji.

Przedstawiciele Górniczych Central Związkowych: ZZG w Polsce, NSZZ "Solidarność" i ZZ Kadra po skończonym expose Pani Premier złożyli Petycję pracowników kopalń węgla kamiennego na ręce marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Załącznik do pobrania:

DocX

Manifestacja w Warszawie
 
 
 

III miejsce w Turnieju Piłki Nożnej

22.09.2014

W dniu 20.09.2014 r. w Gminnym Ośrodku Sportu w Marklowicach odbył się Turniej Piłki Nożnej ZZG w Polsce oraz eliminacje do XIX Barbórkowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej ZZG w Polsce – Wieliczka 2014.

W Turnieju wzięło udział 14 drużyn reprezentujących kopalnie węgla kamiennego tj.: KWK „Ziemowit”, KWK „Jankowice”, LW „Bogdanka” SA, KWK „Marcel”, KWK „Rudołtowy-Anna”, KWK „Chwałowice”, KWK „Pokój”, KWK „Knurów”, KWK „Wujek”, PG „SILESIA”, KWK „Wieczorek”, PRG Bytom, Ruch „Sośnica”, Ruch „Makoszowy”.

Zaangażowanie wszystkich drużyn było olbrzymie. Drużyna P.G .”SILESIA” po wspaniałej grze zajęła III miejsce, tym samym kwalifikując się do Turnieju w Wieliczce.

Tytuł króla strzelców zdobył zawodnik naszej drużyny Krzysztof Pyka, który strzelił 6 bramek. Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy.

 

XXII Złaz Górski
 
 

XXII Złaz Gorski ZZG w Polsce. Złoty Polok 2014r.

09.09.2014

W dniu 06.09.2014r. odbył się XXII Złaz Górski Górników ZZG w Polsce. W Złazie uczestniczyły liczne reprezentacje wszystkich kopalń w Polsce ok. 1200 osób.

ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” reprezentowała 30 osobowa drużyna.

Wyznaczone były dwie trasy górskie Szlakiem Orlich Gniazd do wyboru dla każdej z drużyn z metą przy Hotelu Kmicic w Złotym Potoku. Po przejściu wybranej trasy na mecie odbywały się konkursy i zabawy dla dorosłych oraz dzieci.

Godny uwagi był pojedynek w konkurencji „przeciągania liny” gdzie nasze panie i panowie po długiej, wyrównanej i niezwykle zaciętej walce ulegli swoim przeciwnikom /pojedynek na miarę finału/. Przy wyśmienitej pogodzie podczas trwania imprezy czas drużynom umilał zespół muzyczny, który poderwał wszystkich do wspólnej zabawy.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom naszej drużyny, którzy stworzyli miłą i wspaniałą atmosferę podczas całego Złazu.

XXII Złaz Górski
 
 

Kronika Związkowa

27.06.2014

Zapraszamy do lektury Kroniki Związkowej.Do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

40. rocznica tragicznego wypadku

27.06.2014

W dniu 28. czerwca mija 40 rocznica tragicznego wypadku w KWK "SILESIA". W 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie wiązanki kwiatów złożyli Dyrekcja P.G. "SILESIA" oraz organizacje związkowe.

Posiedzenie rady powiatu

Posiedzenie rady powiatu
 
 

IV Edycja Memoriału im. K. Jackowca w Pilce Nożnej

26.06.2014

W dniu 28.06.2014 r. o godz. 9.00 na stadionie „Pogoń – Nowy Bytom” w Rudzie Śląskiej przy ul. Czarnoleśnej 54 odbędzie się IV Edycja Memoriału im. K. Jackowca w Pilce Nożnej.

W rozgrywkach biorą udział reprezentacje kopalń węgla kamiennego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Do pobrania (GRUPA A):
PDF
Do pobrania (GRUPA B):
PDF

PG Silesia
 
 

TVP2 - Pytanie na śniadanie

16.06.2014

Zapraszamy do obejrzenia odcinka programu PYTANIE NA ŚNIADANIE pod tytułem Górniczki - Kobiety pod ziemią z udziałem przewodniczącej ZZG przy PG Silesia - Marioli Miodońskiej.
Do obejrzenia TUTAJ.

PG Silesia
 
 

Uwaga na skupujących prawa do akcji

5.06.2014

Polecamy artykuł z gazety Górnik.Do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Pensje nie są tajne

5.06.2014

Polecamy artykuł z gazety Dziennik Gazeta Prawna.Do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Dzień Dziecka 2014

3.06.2014

W dniu 31.05.2014r odbyła się wycieczka z okazji dnia dziecka zorganizowana przez ZZG w Polsce przy P.G.”SILESIA” do kopalni soli w Wieliczce.

W programie wycieczki było zwiedzanie zabytkowej Trasy Turystycznej pod kątem historii i kultury, okraszone dawką humoru, podczas którego dzieci spotykały Skarbnika – ducha kopalni, aby ten sprawdził ich wiedzę podczas wykonywania dawnych prac górniczych.

Na zakończenie Skarbnik wręczył dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek.

Dzień Dziecka w Wieliczce
 
 

Regulamin przeszeregowań

27.05.2014

Do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Informacja

23.05.2014

Informacja dla pracowników oddziałów: G-1, GRP1, GRP-2, GT

Do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Stawki wynagrodzenia zasadniczego

28.02.2014

W związku z pytaniami Pracowników o dostosowanie stawek wynagrodzenia zasadniczego do zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA” na spotkaniu negocjacyjnym w dniu 27.02.2014 r. kolejny raz zwróciły się do Pracodawcy o dostosowanie stawek wynagrodzenia zasadniczego do zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy.

W dniu 28.02.2014 r. Pracodawca przesłał do organizacji związkowych działających w P.G. „SILESIA” pismo o następującej treści:

Stawki wynagrodzenia

W związku z tym ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” zwraca się do zainteresowanych Pracowników aby swoje wątpliwości dotyczące kategorii osobistego zaszeregowania zgłaszali bezpośrednio do Pracodawcy i w ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA”

PG Silesia
 
 

Negocjacje płacowe

28.02.2014

Od 22 stycznia 2014 r. w P.G. „SILESIA” toczą się negocjacje płacowe dotyczące analizy oraz ustalenia przyrostu średniego wynagrodzenia w PG SILESIA w 2014 r. W negocjacjach biorą udział wszystkie działające w P.G. „SILESIA” Związki Zawodowe oraz Zespół negocjacyjny Pracodawcy.

W tym temacie odbyło się 7 spotkań.

W dniu 18 lutego 2014 r. Strona Społeczna przedstawiła Pracodawcy następujące oczekiwania.

Negocjacje płacowe

W wyniku negocjacji od 1.02.2014 r. minima i maksima stawek w taryfikatorze wzrosną o 3 %.

Negocjacje płacowe nadal trwają.

PG Silesia
 
 

Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza 2014

27.01.2014

W dniu 24.01.2014 r. odbyła się Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Związku Zawodowego Górników w Polsce przy P.G. „SILESIA”.

Delegaci wybrani w wyborach oddziałowych na Konferencję Sprawozdawczo Wyborczą ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” w drodze tajnego glosowania dokonali wyboru władz statutowych ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” na kadencję 2014 – 2018.

Wybory 2014
 
 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 

Układ zbiorowy do pobrania:

PDF
 

Regulamin pracy do pobrania:

PDF
 
Polityka prywatności