Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Babski Comber


W dniu 28.11.2014 r. w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Babski Comber zorganizowany przez ZZ Kadra, ZZG w Polsce i NSZZ Solidarność dla pracownic P.G. „SILESIA”.

Babskie biesiady  mają długą i bogatą tradycję a ich historia ściśle związana jest nie tylko ze Śląskiem, jak mogłaby sugerować już sama nazwa, ale także z regionem Małopolski. Okazuje się bowiem, że Babski Comber to stara krakowska tradycja, którą obchodzono tam w czas ostatkowy.

Słowo comber – combrzyć  pochodzące z języka niemieckiego oznacza po prostu swawolenie. Obchody owego babskiego święta dawniej miały bardziej szalony charakter. Bowiem niewiasty przebierały się w barwne stroje, tańcząc i głośno śpiewając ruszały na łowy – zwierzyną stawali się oczywiście mężczyźni... 

Ale wróćmy na Śląsk tu babski comber szczególnie się zakorzenił stając się pretekstem swoistego odegrania się na mężczyźnie za jego „Karczmy piwne” i spotkania  z kolegami. Odreagowania i pośmiania się z męskich wad w gronie innych kobiet.

Jak dokładnie wyglądała dawniej ta babska uroczystość możemy sobie jedynie wyobrazić na podstawie starych przekazów, bo współcześnie to babskie święto wygląda nieco inaczej.

Dziś Babski Comber mimo iż swą nazwą nawiązuje do historii nie przypomina tamtych biesiad i tradycyjnych obyczajów – to bardziej okazja na dobrą zabawę w „swoim” towarzystwie a jeśli już pojawiają się jacyś mężczyźni to tylko w charakterze dyskdżokeja świetnej zabawy .Warto dodać, że zdaniem wielu Pań takie imprezy mają również charakter oczyszczający. Bowiem możliwość wyrzucenia z siebie babskich żali, dodaje sił i otuchy. Pozwala nabrać dystansu, który okazuje się lekiem na wiele trosk.

Okazji na świetną zabawę nie straciły Panie, które w ubiegły piątek „combrzyły” w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach. Największą atrakcją wieczoru byli striptizerzy i Panie ruszyły na łowy….Jak dobrze się bawiły zobaczmy sami.

Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber Babski Comber

 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 
Polityka prywatności