Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Witamy na naszej stronie internetowej

ZZG w Polsce to organizacja związkowa, która od ponad 100 lat broni i reprezentuje interesy pracowników branży wydobywczej. Jest to ruch zrzeszający osoby zatrudnione w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach soli, siarki, piasku, przedsiębiorstwach surowców chemicznych i skalnych, zakładów energetyki przemysłowej oraz zakładów robót górniczych.

Jesteśmy jednym z wiodących podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Nasi przedstawiciele czynnie uczestniczą w pracach Europejskiej Komisji Dialogu Społecznego oraz Komisji Polityki Przemysłowej.

Organizacja zakładowa działająca przy PG Silesia (dawniej KWK Silesia) założona została w 1992 roku.

PG Silesia
 

Archiwum Aktualności - Rok 2013

Zabawa Górnicza 2013

11.12.2013

Dnia 07.12.2013 w Sali OSP Rudołtowice odbyła się 20 Zabawa Górnicza zorganizowana przez Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG „Silesia”.

Pierwsi goście przybyli po godz.18.00.Przybywających gości witała Górnicza Orkiestra Dęta naszej Kopalni.

O godzinie 19.00 przewodnicząca ZZG w Polsce przy PG „Silesia”, p. Mariola Miodońska złożyła wszystkim górnikom życzenia barbórkowe. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy pamięć naszego kolegi Pawła Pająka który zginął na posterunku pracy. Potem orkiestra dęta odegrała Hymn Górniczy.

W tym roku Biuro Podróży LEVEL z Katowic z którym współpracujemy,ufundowało nagrodę specjalną dla członka naszego związku, który najdłużej uczestniczy w zabawach górniczych. Nagrodą był wyjazd do Włoch dla 2 osób na 5 dni.

Zwycięzcą okazał się Jarosław Waliczek, który uczestniczył w naszej zabawie po raz 20.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku bawiono się wyśmienicie. Zabawa Górnicza trwała do wczesnych godzin rannych.

Zabawa Górnicza w Sali OSP Rudołtowice

Zabawa Górnicza w Sali OSP Rudołtowice

Zabawa Górnicza w Sali OSP Rudołtowice
 
 

Turniej piłki nożnej w Wieliczce

22.11.2013

W dniu 16.11.2013 odbył się Turniej Piłki Nożnej Związku Zawodowego Górników w Polsce w Wieliczce.

W finałowych rozgrywkach na hali w podziemiach Kopalni Wieliczka zmagało się 12 drużyn ZZG w Polsce. Po ciężkich i wyczerpujących zmaganiach nasza drużyna zajęła szóste miejsce.

Dziękujemy zawodnikom naszej drużyny którzy brali udział w turnieju za miłą i sportową atmosferę oraz godne reprezentowanie naszego związku.

Turniej w Wieliczce
 
 

34 rocznica tragicznego wypadku

30.10.2013

W dniu 30.10.2013 mija 34 rocznica tragicznego wypadku w KWK "Silesia".

W 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników.

Dziś pod pomnikiem w hołdzie pamięc dla poległych na posterunku pracy górników wiązanki kwiatów złożyli Dyrekcja, wyższy dozór górniczy P.G. "SILESIA" oraz Związki Zawodowe.

34 rocznica tragicznego wypadku

34 rocznica tragicznego wypadku

34 rocznica tragicznego wypadku
 
 

Grzybobranie

30.09.2013

W dniu 29.09.2013r. członkowie Związku ZZG w Polsce przy PG "Silesia" wraz z rodzinami wybrali się na grzybobranie do Kamesznicy.

Po dotarciu na miejsce, już po 6 rano, mimo wczesnej pory, każdy ochoczo rozpoczął swoje zbiory. Po 8 godzinach wszystkie wiaderka i koszyki były pełne po same brzegi. Po fajnym odpoczynku i świetnej zabawie wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do domu.

Wyjazd na grzyby
 
 

Manifestacja w Warszawie

18.09.2013

Pogarszające się warunki życia pracowników i ich rodzin, gigantyczne, rosnące bezrobocie, masowe zamykanie szkół, katastrofalnie funkcjonujący system opieki zdrowotnej, rozwalający się system emerytalny, antypracownicze zmiany w Kodeksie pracy, brak dialogu społecznego, projekt antyzwiązkowej ustawy – to tylko niektóre z grzechów obecnej władzy.

W dniach 11 – 14 września pracownicy i związkowcy, w tym ZZG w Polsce, z całego kraju protestowali na ulicach Warszawy pod hasłem: „ Mamy dość arogancji rządu i antypracowniczej polityki, która wysyła ludzi na bruk. Dość lekceważenia społeczeństwa”.

W MANIFESTACJI w dniu 14.09.2913r., która przeszła ulicami Warszawy spod Pałacu Kultury do Ronda Ch. De Gaulle Nowym Światem – Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy uczestniczyli liczną grupą związkowcy z ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA”.

Manifestacja w Warszawie
 
 

XXI Złaz Górski

11.09.2013

W dniu 07.09.2013r. odbył się XXI Złaz Górski Górników ZZG w Polsce. W Złazie uczestniczyły liczne reprezentacje wszystkich kopalń w Polsce.

Wyznaczone były dwie trasy przejścia do wyboru z metą na boisku sportowym w Międzybrodziu Bialskim. Po przejściu wybranej trasy na mecie odbywały się konkursy i zabawy dla dorosłych oraz dzieci w różnych kategoriach wiekowych.

Godny uwagi był pojedynek w konkurencji „przeciągania liny” gdzie nasze panie po długiej wyrównanej i niezwykle zaciętej walce uległy swoim przeciwniczką /pojedynek na miarę finału/. Przy wyśmienitej pogodzie podczas trwania imprezy cały czas przygrywał zespół muzyczny który poderwał wszystkich do wspólnej zabawy.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom naszej grupy, którzy stworzyli miłą i wspaniałą atmosferę podczas całego Złazu.

XXI Złaz Górski
 
 

PG SILESIA: szyb nr 2 oddany do użytku

21.08.2013

We wtorek, 20 sierpnia, w Przedsiębiorstwie Górniczym SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się uroczyste oddanie do użytku w pełni zmodernizowanego szybu nr 2.

W uroczystości uczestniczyli: ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechtera, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, starosta bielski Andrzej Płonka, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, prezes WUG Piotr Litwa, były minister i senator Jerzy Markowski, przedstawiciel EPH Thomas Novotny, prezes PG SILESIA Michal Herman, Wiceprezes Thomas Lautsch, kierownik ruchu zakładu górniczego Bronisław Gaj oraz przedstawiciele kadry zarządzającej, związków zawodowych i wielu zaproszonych gości.

Umowa na modernizację szybu oraz systemu wyciągowego została zawarta 30 listopada 2011 roku, a wykonawcą prac było konsorcjum, liderem była firma Siemag Tecberg Polska Sp. z o.o.

Po modernizacji moc maszyny wyciągowej wynosi 2200 kW, a udźwig użyteczny 12 500 kg. Wydajność szybu to 10 125 ton na dobę.

Modernizacja szybu oraz systemu wyciągowego była jedną z kluczowych inwestycji podjętych przez PG SILESIA od 2010 roku po przejęciu kopalni przez EPH. Od momentu kupna kopalni właściciel PG SILESIA zainwestował w nią ponad 750 mln zł wprowadzając do niej światowe standardy bezpieczeństwa i operacji oraz zwiększając efektywność na coraz bardziej trudnym i konkurencyjnym rynku.

 

Otwarcie szybu nr 2
 
 

39. rocznica tragicznego wypadku

28.06.2013

W dniu 28.06.2013r.mija 39 rocznica od tragicznego wypadku na ówczesnej kopalnii KWK "SILESIA".W 1974r.po wybuchu metanu zginęło 34 górników.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie wiązanki kwiatów złożyli Prezesii i Dyrektorzy PG "SILESIA" oraz organizacje Związków Zawodowych.

39 rocznica wypadku
 
 

Turniej Piłkarski im.Kazimierza Jackowca

25.06.2013

W dniu 22.06.2013r. na stadionie "POGOŃ" w Rudzie Śląskiej odbył się Turniej Piłkarski im.Kazimierza Jackowca organizowany przez MZ ZZG w Polsce przy KWK "Pokój". 12 drużyn w tym drużyna PG "SILESIA" walczyli o kwalifikacje do Barbórkowego Halowego Turnieju w Wieliczce 2013r.

Zespół 15 zawodników z PG "SILESIA" należących do ZZG w POLSCE po wspaniałej grze zajeli II miejsce otwierając sobie drogę do Turnieju w Wieliczce.

 

Turniej Piłkarski im.Kazimierza Jackowca
 
 

Dzień Dziecka w Ochabach

08.06.2013

W dniu 08.06.2013r. odbył się dzień dziecka organizowany w "Dream Park" Ochaby przez ZZG w Polsce przy PG Silesia. W imprezie brało udział ponad 70 dzieci w wieku od 1 do 18 lat. Każdy uczestnik korzystał z wielu atrakcji (park linowy, zamki dmuchane, kino 6d, oceanarium prehistoryczne, park miniatur i wiele innych).

Wieczorem dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu.

 

Dzień dziecka
 
 

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego

04.06.2013

We wtorek 4 czerwca w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników z udziałem wiceminister skarbu Urszuli Pasławskiej, wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz związkowców i prezesów spółek węglowych.

Uczestnicy zapoznali się z problemami spółek węglowych.

W dalszej części obrad związkowcy wskazywali na problem z planowanym przebiegiem trasy ekspresowej S1. Podkreślali, że gdyby została wytyczona przez tereny wydobywcze, byłoby to fatalne dla przyszłości P.G. "SILESIA" i KWK Brzeszcze.

W sprawie P.G. "SILESIA" głos zabrała Przewodnicząca ZZG w Polsce przy P.G. "SILESIA" Mariola Miodońska.

Na wniosek Przewodniczącej ZZG w Polsce, który poparli inni związkowcy Zespół Trójstronny przyjął negatywne Stanowisko wobec planów budowy drogi S1 - na obszarach złóż węgla kamiennego objętych koncesjami na wydobycie tego surowca przez kopalnie "Brzeszcze" i "Silesia".

Stanowisko do pobrania.
PDF

O wydarzeniu napisali:

Porozumienie
 
 

Uchwała przeciwko budowie S1

23.05.2013

W dniu dzisiejszym członkowie Komitetu Społecznego Pracowników, Współwłaścicieli i Współpracowników PG „SILESIA” Sp. z o.o. – „Silesia Walcząca” – Dariusz Dudek – Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Mariola Miodońska – Przewodnicząca Związku Zawodowego Górników w Polsce oraz Jerzy Zużałek – reprezentujący ZZ Kadra uczestniczyli w sesji Rady Powiatu bielskiego w Starostwie w Bielsku-Białej. Na posiedzeniu przedstawili stanowisko Komitetu w sprawie lokalizacji drogi ekspresowej S1 w wariancie „A”.

Wystąpili do radnych powiatu aby podjęli uchwałę przeciwko budowie drogi ekspresowej S1 w wariancie „A”.

Z OSTATNIEJ CHWILI – we wtorek tj. 28.05.2013 r. odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Powiatu bielskiego w powyższej sprawie.

Posiedzenie rady powiatu

Posiedzenie rady powiatu

Posiedzenie rady powiatu
 
 

10. rocznica strajku w kopalni "Silesia"

13.05.2013

26.05.2003 r. w południe w KWK Silesia, która zatrudniała 1600 pracowników rozpoczęła się czynna akcja protestacyjno-strajkowa. Załoga KWK „Silesia”, do której dotarły informacje o planowanej likwidacji Kopalni przez Kompanię Węglową w obronie swoich miejsc pracy, w ramach akcji protestacyjnej została na swoich stanowiskach pracy pod ziemią na poziomie 550 m.

Akcja strajkowa miała charakter spontaniczny, cztery działające w KWK „Silesia” Związki Zawodowe tj.: NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Górników w Polsce, NSZZ „Solidarność 80”, ZZ Kadra poparły ten protest.

Flaga
 
 

"Silesia Walcząca"

23.04.2013

W PG „SILESIA” zawiązał się Komitet Społeczny Pracowników, Współwłaścicieli i Współpracowników PG SILESIA Sp. z o.o. - „Silesia Walcząca”.

Stanowisko komitetu do pobrania.
PDF

Od 24.04.2013 r. na cechowni PG SILESIA będą stoliki na którzch będą listy do podpisu wszystkich popierających zdecydowany spryeciw Komitetu Społecznego Pracowników, Współwłaścicieli i Współpracowników PG SILESIA Sp. z o.o. - "Silesia Walcząca" w związku z planowaną budową drogi S1 w wariancie "A", która ma przebiegać przez tereny wydobywcze kopalni PG SILESIA, Gminę Miedżna oraz Gminę Bestwina.

Porozumienie
 
 

Porozumienie płacowe

28.02.2013

W dniu 25.02.2013 r. zakładowe organizacje związkowe działające w Przedsiębiorstwie Górniczym "SILESIA" podpisały porozumienie płacowe.

Treść porozumienia do pobrania.
PDF

Porozumienie
 
 

Kulig w Brennej

22.01.2013

W dniu 19.01.2013 odbył się kulig w Brennej.Po kuligu wszyscy uczestniczyli w wyśmienitej zabawie,która trwała do późnych godzin nocnych.

Zdjęcia z kuligu do wglądu w galeri.

 

Kulig w Brennej
 
 

Sprzedaż węgla dla pracowników

7.01.2013

Od dnia 7.01.2013 uruchomiono sprzedaż węgla dla pracowników P.G „Silesia”. O uruchomienie sprzedaży węgla wnioskował ZZG w Polsce i Solidarność 80 pismem z dnia 8.11.2012.

Zgodnie z regulaminem sprzedaży węgla na własny użytek pracownikom P.G „Silesia” pozostających w zatrudnieniu na dzień 31.12.2012r. przysługuje:

  • węgiel z asortymentu orzech II w ilości do 5 ton na pracownika
  • cena jednostkowa za tonę węgla to 516,60 zł brutto
  • sprzedaż węgla odbywać się będzie od dnia 07.01.2013r. do 31.03.2013r. w siedzibie spółki PG Silesia
  • odbiór węgla odbywać się będzie na terenie składu węgla przedsiębiorstwa „HASTECH” w Czechowicech-Dziedzicach, ul. Nad Białką

Więcej informacji dostępne w siedzibie związku.

PG Silesia
 
 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 

Układ zbiorowy do pobrania:

PDF
 

Regulamin pracy do pobrania:

PDF
 
Polityka prywatności