Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Witamy na naszej stronie internetowej

ZZG w Polsce to organizacja związkowa, która od ponad 100 lat broni i reprezentuje interesy pracowników branży wydobywczej. Jest to ruch zrzeszający osoby zatrudnione w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach soli, siarki, piasku, przedsiębiorstwach surowców chemicznych i skalnych, zakładów energetyki przemysłowej oraz zakładów robót górniczych.

Jesteśmy jednym z wiodących podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Nasi przedstawiciele czynnie uczestniczą w pracach Europejskiej Komisji Dialogu Społecznego oraz Komisji Polityki Przemysłowej.

Organizacja zakładowa działająca przy PG Silesia (dawniej KWK Silesia) założona została w 1992 roku.

PG Silesia
 

Archiwum Aktualności - Rok 2016

"Barbórkowe" posiedzenie Zarządu

9.12.2016

W dniu 9.12.2016 r. w P.G. "SILESIA" odbyło się uroczyste "barbórkowe" posiedzenie Zarządu ZZG w Polsce przy P.G. "SILESIA".

W posiedzeniu wziął udział V-ce Przewodniczący Rady Krajowej ZZG w Polsce Wacław Czerkawski. Przypomniał wszystkim, że polski górnik kolejny już raz musi udowadniać, że bez polskiego węgla nie ma poskiej energertyki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nie ma alternatywy innej niż węgiel. Dlatego ZZG w Polsce będzie bronić polskiego górnictwa, górnika i zakładów. Wszystkim górnikom życzył poczucia bezpieczeństwa i pewności dnia jutrzejszego. Wacław Czerkawski wręczył również odznaczenia dla zasłużonych członków ZZG w Polsce przy P.G. "SILESIA" biorących czynny udział w pracach związkowych.

Barbórkowe posiedzenie Zarządu
 
 

Pomnik „Barbórka”

1.12.2016

W dniu 1.12.2016 r. z okazji zbliżającej się „Barbórki” w hołdzie pamięci dla poległych na posterunku pracy górników(w 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników KWK „Silesia” a w 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników KWK „Silesia”) wiązanki kwiatów złożyli Zarząd, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem
 
 

Życzenia Barbórkowe

1.12.2016

Życzenia do pobrania:
DOC

PG Silesia
 
 

Zabawa Barbórkowa 2016

29.11.2016

W dniu 26.11.2016 w Sali Złota Korona w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się 23 Zabawa Barbórkowa zorganizowana przez Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG „Silesia” dla pracowników P.G.„SILESIA” i ich rodzin z okazji górniczego święta.

Pierwsi goście przybyli po godz.18.00. Przybywających gości witała Górnicza Orkiestra Dęta.

O godzinie 19.00 przewodnicząca ZZG w Polsce przy PG „Silesia” Mariola Miodońska złożyła wszystkim życzenia barbórkowe. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy pamięć poległych na posterunku pracy górników. Potem orkiestra dęta odegrała Hymn Górniczy.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku bawiono się wyśmienicie. Zabawa Barbórkowa trwała do wczesnych godzin porannych.

Zabawa Barbórkowa 2016
 
 

Babski Comber

28.11.2016

W dniu 25.11.2016 r. w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Babski Comber zorganizowany przez ZZ Kadra, ZZG w Polsce i NSZZ Solidarność dla pracownic P.G. „SILESIA”.

Babskie biesiady  mają długą i bogatą tradycję a ich historia ściśle związana jest nie tylko ze Śląskiem, jak mogłaby sugerować już sama nazwa, ale także z regionem Małopolski. Okazuje się bowiem, że Babski Comber to stara krakowska tradycja, którą obchodzono tam w czas ostatkowy.

Słowo comber – combrzyć  pochodzące z języka niemieckiego oznacza po prostu swawolenie. Obchody owego babskiego święta dawniej miały bardziej szalony charakter. Bowiem niewiasty przebierały się w barwne stroje, tańcząc i głośno śpiewając ruszały na łowy – zwierzyną stawali się oczywiście mężczyźni... 

Babski Comber
 
 

Spotkanie Związków Zawodowych

18.11.2016

W dniu 15.11.2016 r w Ustroniu odbyło się spotkanie przewodniczących organizacji związkowych górniczych central OPZZ wraz z przewodniczącymi organizacji zakładowych działającymi w kopalniach węgla kamiennego z Przewodniczącym Janem Guzem.

W spotkaniu wzięli udział: przewodniczący górniczych central OPZZ oraz przewodniczący zakładowych organizacji: Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Związku Zawodowego „PRZERÓBKA” działających w PGG, JSW, KHW, LW „Bogdanka” SA, Tauron Wydobycie S.A., P.G. „SILESIA Sp. z o.o.

P.G. „SILESIA” reprezentowała Mariola Miodońska – Przewodnicząca ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA”.

Podczas spotkaniu omawiano między innymi: aktualną sytuację w górnictwie, projekt Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce na lata 2016 – 2030.

Spotkanie Związków Zawodowych

Spotkanie Związków Zawodowych

Spotkanie Związków Zawodowych
 
 

Turniej piłki nożnej w Wieliczce

18.11.2016

W dniu 12.11.2016 r. w Kopalni Soli w Wieliczce odbył się XXI Jubileuszowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Związku Zawodowego Górników w Polsce – Wieliczka 2016.

W Turnieju wzięło udział 10 drużyn reprezentujących kopalnie węgla kamiennego tj.: KWK „Ziemowit”, KWK „Jankowice”, LW „Bogdanka” SA, KWK „Marcel”, KWK „Knurów”, KWK „Wujek”, PG „SILESIA”, KWK „Makoszowy” , KS „Wieliczka” S.A., PSS Bazalt-Gracze Sp. z o.o.

W drużynie P.G. „SILESIA” pod kierownictwem Andrzeja Tekieli grali: kapitan Łukasz Grabowiecki, Targosz Kacper, Papierkiewicz Patryk , Korczyk Ryszard, Nowak Wiesław, Pyka Krzysztof, Sewera Wojciech, Kopeć Maciej, Andryszak Dariusz, Tetłak Maciej, Sewera Łukasz. Zaangażowanie wszystkich drużyn było olbrzymie. I miejsce zdobyła drużyna KWK Wujek.

Drużyna P.G .”SILESIA” po wspaniałej grze zajęła V miejsce.
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za zaangażowania i grę fair play.

Turniej w Wieliczce
 
 

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego

8.11.2016

7.11.2016 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Zespołowi przewodniczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W obradach Zespołu wzięli udział: przedstawiciele strony rządowej, Prezesi Spółek Węglowych, Prezes Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej Janusz Olszowski, strona społeczna.

P.G. „SILESIA” reprezentował Dyrektor Biura Prawnego Kamil Popiołek, stronę społeczną reprezentowała Mariola Miodońska Przewodnicząca ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA”.

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego
 
 

37. rocznica wypadku

28.10.2015

W dniu 30.10.2016 mija 37 rocznica tragicznego wypadku w KWK „Silesia”.

W 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników.

Dziś pod pomnikiem w hołdzie pamięci dla poległych na posterunku pracy górników wiązanki kwiatów złożyli Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA”, Organizacje Związkowe działające przy P.G. „SILESIA” tj. ZZG w Polsce, NSZZ Solidarność, ZZ Kadra i ZZRG w Polce.

37 rocznica tragicznego wypadku

37 rocznica tragicznego wypadku

37 rocznica tragicznego wypadku

37 rocznica tragicznego wypadku
 
 

Turniej Piłki Nożnej - Wieliczka 2016

20.10.2016

12 listopada w podziemiach kopalni „Wieliczka” odbędzie się XXI Barbórkowy Turniej Piłki Nożnej ZZG w Polsce, w którym zagra 10 drużyn reprezentujących różne kopalnie.

Szczegóły na plakacie:

DOC

Turniej w Wieliczce
 
 

Złaz Istebna

13.09.2016

10 09.2016 r, odbył się XXIV Złaz Górki ZZG w Polsce. Uczestnicy Złazu poznawali piękno Beskidu Śląskiego wybierając jedną z tras: Drużyna P.G. „SILESIA” wybrała 3 trasę i dotarła do mety jako jedna z pierwszych. Na mecie czekało na uczestników mnóstwo atrakcji: konkursy zręcznościowe m.in. przeciąganie liny; gry i zabawy dla najmłodszych. Uczestnikom umilał czas zespół „Chrząszcze”

Trasa nr 1

  • Start – Kubalonka szlakiem czerwonym (Beskid, Kiczory), zielonym (Marszałek, Mikowa Łąka), niebieska ścieżka dydaktyczna – Amfiteatr „Pod Skocznią”

Trasa nr 2

  • Start – Kubalonka szlakiem czerwonym rowerowym (Szarcula, Beskidek, Stecówkę, droga do Zagronia – Amfiteatr „Pod Skocznią”

Trasa nr 3

  • Start – Kubalonka Kościół czerwoną ścieżką dydaktyczną – beskidzką ścieżką planetarną Izba pamięci Jerzego Kukuczki, niebiska ścieżka dydaktyczna – Amfiteatr „Pod Skocznią”

Drużyna P.G. „SILESIA” wybrała 3 trasę i dotarła do mety jako jedna z pierwszych.

Na mecie czekało na uczestników mnóstwo atrakcji: konkursy zręcznościowe m.in. przeciąganie liny; gry i zabawy dla najmłodszych. Uczestnikom umilał czas zespół „Chrząszcze”

Turniej Piłkarski 2016
 
 

Turniej Piłki Nożnej

18.08.2016

W dniu 15.08.2016 r. odbył się w na boisku LKS w Kaniowie Turniej Piłkarski o Puchar Prezesa P.G. „SILESIA” dla pracowników P.G. „SILESIA” zorganizowany przez działające w P.G. związki zawodowe.

W Turnieju wzięło udział 11 drużyn.

Wyniki Turnieju:

  • I miejsce – „Gepard Team”
  • II miejsce – „Pogoń po wsi”
  • III miejsce – „Alko team reaktywacja”

Królem strzelców został Łukasz Grabowiecki - zdobył 11 bramek. Najlepszym bramkarzem został Patryk Iwaniec.

Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za grę fair play.

Turniej Piłkarski 2016
 
 

42. rocznica tragicznego wypadku

28.06.2016

28 czerwca mija 42 rocznica tragicznego wypadku w KWK „Silesia”. W 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie wiązanki kwiatów złożyli: Zarząd, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

41 rocznica wybuchu
 
 

Zawody wędkarskie 2016

5.06.2016

W dniu 28.05.2016 r. Zarząd Górniczego Stowarzyszenia Wędkarskiego „SILESIA” wraz z Urzedęm Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, Zarządem Osiedla „Barbara”, Związkiem Zawodowym Górników w Polsce przy P.G. „SILESIA”, NSZZ Solidarność przy PG „SILESIA”, Stacją Kontroli Pojazdów Autotest, zorganizował zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka na stawie „Kopalniok”.

Rywalizacja odbywała się w trzech grupach wiekowych: Grupa I 2000-2003, Grupa II 2004-2007,Grupa III 2008-2011. Zawody rozpoczęły się o godz. 9.00, a zakończyły o godz. 12.00 wręczeniem nagród zwycięzcą oraz wszystkim uczestnikom zawodów.

Zawody Wędkarskie
 
 

Życzenia Wielkanocne

24.03.2016

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości wszystkim pracownikom i ich rodzinom życzy Zarząd ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA”.

DOC

Wielkanoc
 
 

Dzień Kobiet

7.03.2016

Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z pracy, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet
- wszystkim pracownicom PG „SILESIA”
życzy Zarząd ZZ Górników w Polsce.

Dzień Kobiet
 
 
 

Obrady Zespołu Trójstronnego

10.02.2016

Prawie pięć godzin trwały w piątek 5 lutego w Warszawie w Centrum Dialogu obrady Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców oraz strony społecznej.

P.G. „SILESIA” reprezentował Michal Herman Prezes Zarządu PG SILESIA, ze strony społecznej w obradach udział wzięła Przewodnicząca ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” - Mariola Miodońska.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że zasadniczym celem rozmów jest wypracowanie strategii dla górnictwa do 2025 r. i przygotowanie ustawy górniczej do 2025 r. Zwrócił uwagę, że jest to niezbędne ze względu na fakt, że obecnie obowiązujące przepisy zarówno polskie, jak i unijne wygasają w 2018 r.

Pierwsze od trzech lat rozmowy w ramach zespołu trójstronnego były dość trudne. Omówiono obecną sytuację spółek górniczych – dominowały sprawy bieżące, które bolą wszystkich.

Mariola Miodońska poruszyła kwestię takich podmiotów jak P.G. ”SILESIA”. Mimo, iż ta kopalnia na skalę całej Polski podawana jest jako wzór, to przez to, że jest prywatnym podmiotem – jest trochę z boku. Dlatego właśnie jest potrzeba, by wkomponować w ten program naprawczy górnictwa również takie kopalnie jak P.G. „SILESIA”. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski stwierdził, że w tej sprawie będą prowadzone rozmowy, które rozpoczną się już w przyszłym tygodniu.

Obrady Zespołu Trójstronnego
 
 

Konferencja Sprawozdawczo-Programowa

5.02.2016

W dniu 29.01.2016 r. odbyła się Konferencja Sprawozdawczo-Programowa ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” W Konferencji wzięli udział Delegaci ZZG w Polce przy P.G. „SILESIA” oraz zaproszeni goście:

Dyrektor Bronisław Gaj, Dyrektor ds. personalnych Joanna Bytnar oraz Wacław Czerkawski przedstawiciel Rady Krajowej ZZG w Polsce. Przewodnicząca Mariola Miodońska przedstawiła sprawozdanie z dwuletniej działalności Związku oraz program Związku na następne dwa lata.

Pan Dyrektor Bronisław Gaj przedstawił delegatom sytuację P.G. „SILESIA” w roku 2015 i perspektywę funkcjonowania na rok 2016. Pani Dyrektor ds. personalnych Joanna Bytnar wysłuchała uwag delegatów i odniosła się do nich.

V-ce Przewodniczący ZZG w Polsce Wacław Czerkawski informował o działalności i inicjatywach ZZG w Polsce, jak również przedstawił obecną sytuację polskiego górnictwa.

Konferencja zakończyła się ogólną dyskusją delegatów w temacie P.G. „SILESIA” i ogólnej sytuacji w górnictwie.

 

PG Silesia
 
 

Węgiel Emerycki

1.02.2016

KOLEŻANKI I KOLEDZY, Nasz Związek rozpoczął zbiórkę 100 tys. podpisów pod obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą projektu zmian w "USTAWIE Z DNIA 7 WRZEŚNIA 2007 r. O FUNKCJONOWANIU GÓRNICTWA WĘGLA KAMIENNEGO".

Całość do pobrania:
DOC

PG Silesia
 
 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 

Układ zbiorowy do pobrania:

PDF
 

Regulamin pracy do pobrania:

PDF
 
Polityka prywatności