Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Witamy na naszej stronie internetowej

ZZG w Polsce to organizacja związkowa, która od ponad 100 lat broni i reprezentuje interesy pracowników branży wydobywczej. Jest to ruch zrzeszający osoby zatrudnione w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach soli, siarki, piasku, przedsiębiorstwach surowców chemicznych i skalnych, zakładów energetyki przemysłowej oraz zakładów robót górniczych.

Jesteśmy jednym z wiodących podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Nasi przedstawiciele czynnie uczestniczą w pracach Europejskiej Komisji Dialogu Społecznego oraz Komisji Polityki Przemysłowej.

Organizacja zakładowa działająca przy PG Silesia (dawniej KWK Silesia) założona została w 1992 roku.

PG Silesia
 

Archiwum Aktualności - Rok 2012

Zabawa Barbórkowa 2012

07.12.2012

Dnia 01-12-2012 w Sali OSP Rudołtowice odbyła się Zabawa Górnicza zorganizowana przez ZZG w Polsce przy PG Silesia. Pierwsi goście przybyli po godz.18.00. Gości witała Górnicza Orkiestra Dęta naszej kopalni.

O godz.19.00 przewodnicząca ZZG w Polsce przy PG Silesia p.Mariola Miodońska złożyła wszystkim górnikom życzenia barbórkowe, następnie orkiestra dęta odegrała Hymn Górniczy.

Tak jak w poprzednich latach , tak i w tym roku bawiono się wyśmienicie. Zabaw Górnicza trwała do wczesnych godzin rannych.

Zabawa Barbórkowa 2012
 
 

uroczysta Akademia ZZG w Polsce

05.12.2012

W dniu 05.12.2012 w Domu Kultury w Katowicach-Giszowcu odbyła się uroczysta Akademia Związku Zawodowego Górników w Polsce. W akademii wzieło udział 74 organizacje zakładowe ZZG w Polsce oraz zaproszeni przedstawiciele Spółek Węglowych, WUG, OUG, PIP, OSR, Sanepid ,władze województwa oraz delegacje związkowe krajów Uni Europejskiej.

Podczas Akademii wręczano odznaczenia państwowe, branżowe, szpady oraz stopnie górnicze dla wyróżniających się członków ZZG w Polsce.

Wyróżniono również naszą przewodniczącą Mariolę Miodońską, która została odznaczona Srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego 
PG Silesia
 
 

Uroczyste posiedzenie

04.12.2012

W dniu 04.12.2012 odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu związku ZZG w Polsce, na którym wręczono odznaczenia związkowe.

Złożono także kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem poległych Górników. 
PG Silesia
 
 

Uroczysta Akademia Barbórkowa

30.11.2012

Uroczysta Akademia Barbórkowa ZZG w Polsce odbędzie się 05.12.2012r. w Domu Kultury w Katowicach-Giszowcu. W akademii wezmą udział 74 organizacje zakładowe ZZG w Polsce oraz zaproszeni przedstawiciele Spółek Węglowych, WUG, OUG, PIP, OSR, Sanepid oraz władze województwa.

Podczas Akademii będą wręczane odznaczenia państwowe, branżowe, szpady oraz stopnie górnicze dla wyróżniających się członków związku ZZG w Polsce.

PG Silesia
 
 

17-sty Turniej Piłki Halowej

15.11.2012

W dniu 15.11.2012r. w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce odbył się tradycyjnie 17-sty Turniej Piłki Halowej.

W pięknej scenerii solnych komnat i przy gorącym dopingu udział wzięło 10 reprezentacji organizacji związkowych wyłonionych w trakcje eliminacji:

  • Miejsce I-sze zajęła drużyna ZZG KWK Wujek
  • Miejsce II-gie zajęła drużyna KWK Pokój
  • Miejsce III-cie zajęła drużyna PSS Bazalt Gracze
 
 

20-sty Złaz Górniczy ZZG

01.09.2012

W dniu 01.09.2012r. w Wiśle odbył się jubileuszowy 20-sty Złaz Górniczy ZZG. W złazie wzięły udział liczne reprezentacje z wszystkich kopalń w Polsce.

Do wyboru były trzy trasy przejścia z metą w amfiteatrze w Wiśle, gdzie odbywały się liczne konkursy i zabawy, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Przez cały czas trwania imprezy na scenie amfiteatru królowała biesiada połączona z konkursami dla uczestników.

Na zakończenie złazu wystąpił zespół Feel.

PG Silesia
 
 

"Jak feniks z popiołów"

08.2012

Artykuł z dwutygodnika "Górnik" #15 (1939):

Już w 2003 roku kopalnia "Silesia" była przez decydentów przeznaczona do likwidacji. Jednak upór i solidaryzm załogi na czele ze związkami zawodowymi sprawił, że po latach walki o przetrwanie, kopalnia została uratowana i ludzie mają dobrze płatną pracę. – Jest 2012r i po półtorarocznych negocjacjach z czeskim właścicielem podpisaliśmy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy godzący ekonomiczny interes firmy z ochroną i stabilizacją pracowników. Wygraliśmy! To nasz sukces! – nie kryje zadowolenia Mariola Miodońska - przewodnicząca ZZG w Polsce w PG "Silesia".

PG Silesia
 
 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 

Układ zbiorowy do pobrania:

PDF
 

Regulamin pracy do pobrania:

PDF
 
Polityka prywatności