Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG Silesia

Witamy na naszej stronie internetowej

ZZG w Polsce to organizacja związkowa, która od ponad 100 lat broni i reprezentuje interesy pracowników branży wydobywczej. Jest to ruch zrzeszający osoby zatrudnione w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach soli, siarki, piasku, przedsiębiorstwach surowców chemicznych i skalnych, zakładów energetyki przemysłowej oraz zakładów robót górniczych.

Jesteśmy jednym z wiodących podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Nasi przedstawiciele czynnie uczestniczą w pracach Europejskiej Komisji Dialogu Społecznego oraz Komisji Polityki Przemysłowej.

Organizacja zakładowa działająca przy PG Silesia (dawniej KWK Silesia) założona została w 1992 roku.

PG Silesia
 

Archiwum Aktualności - Rok 2015

Zabawa Górnicza 2015

10.12.2015

W dniu 05.12.2015 w Sali Złota Korona w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się 22 Zabawa Górnicza zorganizowana przez Związek Zawodowy Górników w Polsce przy PG „Silesia” dla pracowników P.G.„SILESIA” z okazji „Barbórki”.

Pierwsi goście przybyli po godz.18.00. Przybywających gości witała Górnicza Orkiestra Dęta.

O godzinie 19.00 przewodnicząca ZZG w Polsce przy PG „Silesia” Mariola Miodońska złożyła wszystkim życzenia barbórkowe. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy pamięć poległych na posterunku pracy górników. Potem orkiestra dęta odegrała Hymn Górniczy.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku bawiono się wyśmienicie. Zabawa Górnicza trwała do wczesnych godzin porannych.

Zabawa Barbórkowa 2015
 
 

Pomnik „Barbórka”

3.12.2015

W dniu 3.12.2015 r. z okazji zbliżającej się „Barbórki” w hołdzie pamięci dla poległych na posterunku pracy górników (w 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników KWK „Silesia” a w 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników KWK „Silesia”) wiązanki kwiatów złożyli Zarząd, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem

Barbórka - złożenie wieńców pod pomnikiem
 
 

Życzenia Barbórkowe

2.12.2015

Życzenia do pobrania:
PDF

PG Silesia
 
 

Turniej piłki nożnej w Wieliczce

18.11.2015

W dniu 16.11.2015 r. w Kopalni Soli w Wieliczce odbył się XX Jubileuszowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Związku Zawodowego Górników w Polsce – Wieliczka 2015.

W Turnieju wzięło udział 12 drużyn reprezentujących kopalnie węgla kamiennego tj.: KWK „Ziemowit”, KWK „Jankowice”, LW „Bogdanka” SA, KWK „Marcel”, KWK „Chwałowice”, KWK „Pokój”, KWK „Knurów”, KWK „Wujek”, PG „SILESIA”, KWK „Wieczorek”, KWK „Sośnica-Makoszowy” Ruch „Makoszowy”, KS „Wieliczka” S.A.

W drużynie P.G. „SILESIA” pod kierownictwem Andrzeja Tekieli grali: kapitan Łukasz Grabowiecki, Stanoch Mateusz, Targosz Kacper, Kuś Tomasz, Papierkiewicz Patryk - bramkarz, Sikora Adam, Homa Bogusław, Korczyk Ryszard, Biesik Marek, Nowak Arkadiusz, Pyka Krzysztof, Staniec Adrian.

Zaangażowanie wszystkich drużyn było olbrzymie. I miejsce zdobyła drużyna KWK „Knurów”.

Drużyna P.G .”SILESIA” po wspaniałej grze zajęła V miejsce.
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za zaangażowania i grę fair play.

Turniej w Wieliczce
 
 

36. rocznica pożaru

30.10.2015

W dniu 30.10.2015 mija 36 rocznica tragicznego wypadku w KWK „Silesia”.

W 1979 r. w wyniku pożaru na dole kopalni zginęło 22 górników.

Dziś pod pomnikiem w hołdzie pamięci dla poległych na posterunku pracy górników wiązanki kwiatów złożyli Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA”, Organizacje Związkowe działające przy P.G. „SILESIA” tj. ZZG w Polsce, NSZZ Solidarność, ZZ Kadra i ZZRG w Polce oraz uczniowie Szkoły Górniczej w Czechowicach-Dziedzicach.

36 rocznica tragicznego wypadku

36 rocznica tragicznego wypadku

36 rocznica tragicznego wypadku

36 rocznica tragicznego wypadku
 
 

XXIII Złaz Górski Górników ZZG w Polsce

8.09.2015

W dniu 5.09.205 r. w Lipowej odbył się XXIII Złaz Górski Górników ZZG w Polsce. W złazie uczestniczyły liczne reprezentacje wszystkich kopalń w Polsce. ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” reprezentowała 30 osobowa drużyna.

Wyznaczone były dwie trasy górskie szlakami Beskidu Śląskiego do wyboru dla każdej z drużyn z metą przy Hotelu Zimnik w Lipowej. Po przejściu wybranej trasy na mecie odbywały się konkursu i zabawy dla dorosłych oraz dzieci. Nasza drużyna wzięła udział w konkursie przeciągania liny dla kobiet i mężczyzn, dojeniu krowy na czas, jeżdzie na rowerku, konkursach rodzinnych. Iwona Wyród-Dolniak wraz ze swoimi dziećmi Dominikiem i Julią zajęła I m-ce w konkursie rodzinnym alko-gogle.

Dyplom i nagrodę dla najstarszego uczestnika XXIII Złazu Górskiego Górników zdobyła Pani Marianna Dzióbek z naszej drużyny.

Podczas całej imprezy uczestnikom towarzyszyła muzyka, taniec i śpiew. Dziękujemy naszej drużynie za godne reprezentowanie P.G. „SILESIA” na XXIII Złazie Górskim Górników ZZG w Polsce.

XXIII Złaz Górski Górników ZZG w Polsce
 
 

Redukcja zatrudnienia

20.08.2015

W związku z informacją o redukcji zatrudnienia z powodu kryzysowej sytuacji P.G. „SILESIA”, która Pracodawca przekazał Związkom Zawodowym na jednym ze spotkań ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” wystąpił do Pracodawcy o wstrzymanie działań dotyczących zwolnień pracowników do czasu podpisania Porozumienia pomiędzy Pracodawcą Stroną Społeczną. Obecnie odbywają się spotkania z Dyrekcją P.G. „SILESIA” w w/w sprawie.

Poniżej pisma , które wystosował ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” do Pracodawcy.

PDF
PDF
PDF

P.G. Silesia
 
 
 

Turniej Piłki Nożnej

16.08.2015

W Dniu 15.08.2015 r. na boisku LKS Kaniów odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przechodni Przewodniczących Organizacji Związkowych PG SILESIA.

Wyniki Turnieju:

  • I miejsce – Alkoteam Reaktywacja:
    Jakub Kubica, Kamil Ogiegło, Łukasz Janusz, Mateusz Grygierzec, Wojciech Kubies, Dariusz Gąsiorek, ariusz Andryszak, Szymon Kóska, Adam Gawlas, Paweł Michałek.
  • II miejsce – Młode Ryle:
    Kamil Dudek, Patryk Granek, Damian Borgieł, Mateusz Stanoch, Nielaba Rafał, Łukasz Grabowiecki, Tomasz Janusz, Dariusz Soloch.
  • III miejsce – Silesian Mieners:
    Radał Jurczyga, Remigiusz Kłaptocz, Marcin Michalik, Krzysztof Pyka, Szymon Ochman, Ryszard Korczyk, Bogusław Homa, Kamil Furczyk, Tomasz Prusek, Mirosław Kotas.

Najlepszym zawodnikiem wybrany został Łukasz Grabowiecki z Młodych Ryli – zdobył 9 bramek. Również 9 bramek strzelił Mateusz Stanoch z tej samej drużyny.

Statuetkę dla najlepszego bramkarza odebrał Tadeusz Husar z drużyny Szybowy.

Turniej Piłkarski 2015
 
 

Spotkanie z Wojciechem Kowalczykiem

16.07.2015

15.07.2015 r. odbyło się spotkanie w „Bogdanka” S.A. z ministrem Wojciechem Kowalczykiem (Pełnomocnikiem Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa) w związku z sytuacją w sektorze górnictwa węgla kamiennego w którym uczestniczyli: związki zawodowe działające w „Bogdanka” S.A., Zarząd „Bogdanka” S.A z Prezesem Zbigniewem Stopą, przedstawiciele central związkowych: ZZ Górników w Polsce, NSZZ „Solidarność”, ZZ „Kadra”.

Ze strony P.G. „SILESIA” w spotkaniu uczestniczyli Przewodnicząca ZZ Górników w Polsce przy P.G. „SILESIA” Mariola Miodońska, Przewodniczący NSZZ „Solidarność przy P.G. „SILESIA” Dariusz Dudek, V-ce przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy P.G. „SILESIA” Grzegorz Babij.

Podczas spotkania minister Wojciech Kowalczyk przedstawił dotychczasowe rozwiązania zawarte w programie wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej „Śląsk 2.0” jak również realizację porozumień styczniowych.

Wysłuchał postulatów strony społecznej i oświadczył, że do września Rząd przedstawi rozwiązania strukturalne dotyczące całego sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

P.G. Silesia
 
 
 

41 rocznica tragicznego wypadku

26.06.2015

W dniu 28 czerwca mija 41 rocznica tragicznego wypadku w KWK „Silesia”. W 1974 r. po wybuchu metanu zginęło 34 górników.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie wiązanki kwiatów złożyli: Zarząd, Dyrekcja i Kierownictwo P.G. „SILESIA” oraz Związki Zawodowe działające przy P.G. „SILESIA”.

41 rocznica wybuchu
 
 

Zawody wędkarskie 2015

30.05.2015

W dniu 30.05.2015 r. Zarząd Górniczego Stowarzyszenia Wędkarskiego „SILESIA” wraz z Urzedęm Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, Zarządem Osiedla „Barbara”, Związkiem Zawodowym Górników w Polsce przy P.G. „SILESIA”, NSZZ Solidarność przy PG „SILESIA”, ZZRG w Polsce przy PG”SILESIA”, Stacją Kontroli Pojazdów Autotest zorganizował zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka na stawie „Kopalniok”.

Rywalizacja odbywała się w trzech grupach wiekowych: Grupa I 2000-2003, Grupa II 2004-2007,Grupa III 2008-2011. Zawody rozpoczęły się o godz. 8.00 a zakończyły o godz. 12.00 wręczeniem nagród zwycięzcą oraz wszystkim uczestnikom zawodów.

Zawody Wędkarskie
 
 

Spotkanie przedstawicieli samorządów z członkami ZZG

28.05.2015

W dniach 25-26 maja 2015 r. w Szczyrku w hotelu „Elbrus” ZZG w Polsce zorganizował warsztaty pt.: „Funkcjonowanie samorządów lokalnych w zakresie tematyki górniczej”. W warsztatach wzięli udział: V-ce Prezydent Rudy Śląskiej, radni gmin górniczych, Przewodniczący ZZG w Polsce z większości kopalń oraz przedstawiciele Pracodawców.

Głównym celem projektu było wypracowanie stanowiska przedstawicieli samorządów lokalnych, przedstawicieli kopalń oraz członków Zakładowych Organizacji Związkowych ZZG w Polsce odnośnie wzajemnej współpracy.

Ze strony P.G. „SILESIA” w spotkaniu udział wzięli Dyrektor Bronisław Gaj, Dyrektor Małgorzata Bajer, Michał Kozak, Przewodnicząca ZZG w Polsce przy P.G. „SILESIA” Mariola Miodońska. Zaproszenie przyjął radny gminy Goczałkowice na terenie której P.G. „SILESIA” prowadzi eksploatację Pan Józef Brudek.

Spotkanie z samorządowcami

Spotkanie z samorządowcami

Spotkanie z samorządowcami

Spotkanie z samorządowcami
 
 
 

Protest Związkowców 18.04.2015

20.04.2015

W Warszawie odbyła się manifestacja wszystkich organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Związków Zawodowych(OPZZ). Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli różnych branż, m.in. transportu, górnictwa, energetyki, przemysłu chemicznego, budownictwa, przemysłu spożywczego i rolnictwa.

Organizatorem protestu było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które żąda spełnienia 12 postulatów. Domaga się m.in. walki z tzw. umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce i minimalnej płacy godzinowej.

Związek Zawodowy Górników w Polsce reprezentowany przez przedstawicieli wszystkich kopalń protestował przeciwko katastrofalnej sytuacji w sektorze górniczym i braku górniczej strategii na kolejne lata.

Protest Związkowców

Protest Związkowców

Protest Związkowców

Protest Związkowców
 
 
 

Przeszeregowania

24.03.2015

Od 1 lutego 2015 uległy waloryzacji stawki osobistego zaszeregowania pracowników o stopień inflacji zgodnie z zapisami ZUZP w P.G. „SILESIA”. Waloryzacja objęła ok. 800 Pracowników.

W m-cu marcu 168 Pracowników P.G. „SILESIA” otrzymało zmianę warunków pracy i płacy, których przedmiotem było dostosowanie umów Pracowników do wykonywanej przez nich pracy i posiadanych kwalifikacji.

Zakładowe organizacje związkowe działające w P.G. „SILESIA” tj. ZZ Kadra, ZZG w Polsce, NSZZ „Solidarność” i ZZRG w Polsce na spotkaniach z Zarządem i Dyrekcją P.G. „SILESIA” od dłuższego czasu wnosiły o dostosowanie umów Pracowników do wykonywanej przez nich pracy i posiadanych kwalifikacji. W dn. 28.11.2014r. związki zawodowe działające w P.G. „SILESIA” tj.: ZZ Kadra, ZZG w Polsce, NSZZ „Solidarność” i ZZRG w Polsce zawarły z Pracodawcą Porozumienie płacowe, którego pkt. 5 brzmi:

Pkt. 5 Porozumienia z dnia 28.11.2014 r.
Pracodawca do dnia 28 lutego 2015 r. zrealizuje wszystkie złożone i zatwierdzone wnioski o dokonanie indywidualnych zmian warunków pracy i płacy, których przedmiotem jest dostosowanie Umów Pracowników do wykonywanej przez nich pracy i posiadanych kwalifikacji.

Z informacji przekazanych związkom zawodowym przez Panią Dyrektor ds. Pracy wszystkie wnioski, które spłynęły z działów z merytorycznym uzasadnieniem Pracodawca zrealizował.

Negocjacje płacowe na podstawie art. 16 ZUZP zostaną wznowione w lipcu 2015 r. zgodnie z zapisami tego Porozumienia.

P.G. Silesia
 
 
 

Dzień Kobiet

4.03.2015

Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z pracy, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet
- wszystkim pracownicom PG „SILESIA”
życzy Zarząd ZZ Górników w Polsce.

Dzień Kobiet
 
 
 

Kulig 22.02.2015 w Wiśle-Czarne

24.02.2015

22.02.2015 r. odbył się kulig w Wiśle-Czarne. Po wyśmienitym żurku w D.W.” Pod Baranią” odbył się przejazd saniami wzdłuż kanionu Białej Wisełki. Po powrocie do D.W. „Pod Baranią” w kolibie wszyscy piekli pyszną kiełbaskę na grillu i świetnie się bawili.

Przy smacznym jedzeniu i dobrej muzyce zabawa trwała do póznych godzin wieczornych.

Kulig
 
 
 

10 Najważniejszych powodów, dla których warto być członkiem ZZG w Polsce

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej. Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym (zakładu, pracodawcy, właściciela) oraz w międzynarodowych europejskich strukturach.
Jesteśmy organizacją reprezentatywną zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, co powoduje, że pracodawca musi się liczyć z naszym zdaniem.
Będziesz mógł decydować o działaniach Twojego związku.
Będziesz mógł korzystać z samopomocy związkowej. W ciężkich chwilach nie zostaniesz sam, zawsze możesz na nas liczyć.
Szybko i skutecznie egzekwujemy Twoje prawa. Opiniujemy akty prawne.
Przedstawiciel naszego działu prawnego pomoże Ci w rozwiązywaniu Twoich konfliktów z pracodawcą, będzie Cię reprezentować w Sądzie Pracy.
Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy.
Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych (m.in złaz górski, zawody wędkarskie, zawody w strzelaniu, turniej piłki nożnej pod ziemią - w Wieliczce).
Będziesz mógł korzystać z różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Będziesz miał dostęp do prasy górniczej: "Górnik" oraz portali internetowych, w których będziesz na bieżąco informowany o sprawach związanych z Twoim zakładem pracy oraz całą branżą górniczą, a także na ich łamach będziesz mógł przedstawić swoje opinie i spostrzeżenia.
 

Układ zbiorowy do pobrania:

PDF
 

Regulamin pracy do pobrania:

PDF
 
Polityka prywatności